Bebek Banyosu Hakkında İpuçları

Yeni doğan bebeklere banyo yaptırmak her zaman zorlayıcı bir süreç olarak görülür. Fakat doğru yöntemler ve taktiklerle sizde yeni doğan bebeğinizle keyifli ve huzurlu bir banyo deneyimi yaşayabilirsiniz. Bugün ki yazımızda bebeğinize nasıl güvenli ve keyifli bir banyo yaptırabileceğinize dair ipuçları vereceğiz.

Banyo Süreci Öncesinde Hazırlık

Bebeğinize banyo yaptırmadan önce ihtiyacınız olabilecek tüm malzemeleri hazırlamanızı ve yakınınıza almanızı önemle tavsiye ediyoruz. Eğer tüm ihtiyaçlarınız yakınınızda olursa daha rahat ve konforlu şekilde hareket edebilirsiniz.

Bu aşamada bebeğinizin oynaması ve kendini rahat hissetmesi için dilerseniz küvetinin içerisine banyo oyuncakları ekleyebilirsiniz.

Bebeğinize banyo yaptırmadan önce rahat kıyafetler giyinin. Yüzük, saat gibi takılarınızı çıkartın.

Bebek küveti kullanmanız bebeğinizin başını ve boynunu destekleyeceğinden sizlere çok büyük bir kolaylık sağlayacaktır. Küvetin içerisini dolduracağınız suyun sıcaklığını da test etmeyi unutmayın.

 

Banyo Yaptırmaya Başlamak

Bebeğinizi küvetin içerisine ilk önce ayaklarını yerleştirerek daha sonrasında elinizle başını ve boynunu destekleyerek yerleştirmelisiniz. Banyo süreci boyunca tek elinizle bebeğinizin başını, boynunu ve sırtını desteklemeniz gerektiğinizi unutmayın.

Bebeğinizin vücudu için uygun olacak şampuan ve sabunları kullanmaya önem gösterin. Onun hassas cildine zarar vermeyecek sıcaklıkta su ile vücudunu ıslatmaya başlayın. Bu aşama da bebeğinizle konuşarak onun güvende hissetmesini ve korkusunun azalmasını sağlayabilirsiniz.

Saçlarını, vücudunu nazik bir şekilde yumuşak bir bez kullanarak yıkadıktan sonra bebeğinizi küvetten kaldırmaya hazırsınız. Bebeğinizin baş ve boynunu destekleyerek nazik hareketlerle havlusuna yerleştirin ve kurulayın.

Kurulama işleminin ardından bebeğiniz için kullandığınız kremler varsa uygulayabilirsiniz.

Bebek Banyosu İçin İhtiyacınız Olabilecek Eşyalar;

  1. Bebek küveti ,
  2. Bebek havlusu ve içine müslin bez,
  3. Bebek şampuanı,
  4. Kova ve önü kesik maşrapa,
  5. Sünger veya küçük havlu,
  6. Bebek losyonu,
  7. Bebek bezi ve pişik kremi,
  8. Bebek kıyafetleri.

Yorumla

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.