Yenidoğan Bebek Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yenidoğan bebek bakımı, hele bir de ilk çocukları olacak kişiler için en merak edilen ve araştırılan bir konudur.

Hamileliğiniz esnasında size çok şey söyleyen olacaktır, fakat zaten minik bebeğinizi kucağınıza aldığınız an her şeyi yaşayarak fark edecek ve deneyim kazanacaksınızdır.

Ve belki de bebeğinizi kucağınıza aldığınız ilk an hayatınızda ki en güzel deneyim olacaktır. 

O zaman gelin yenidoğan bebek bakımı hakkındaki bilgilere kısaca göz atalım!

Bebeğinizin Göbek Kordon Bakımı

Hamileliğiniz boyunca, bebeğinizin beslenmesini sağlayan kordon bağı rahmin dışında kurumasını ve düşmesi 1-2 haftayı bulmaktadır. Bebeğinizin bezini değiştikçe, karın bölgesini ılık su ile nazikçe silin ve kordonun kuru kalmasını sağlayın. Göbek kordonunda herhangi bir koku, kızarıklık, şişme, bebeğinizde ateş veya huysuzluk hissederseniz panik yapmadan bu konuyu doktorunuz ile görüşünüz!

Yenidoğan Bebek Banyosu

Bebeğinizin ilk banyosu önemli ve heyecan vericidir. Islak, kaygan ve ağlayan bebeğinizi her yıkadığınızda biraz daha deneyim kazanacağınız için o endişenizde kaybolacaktır. 

Bebeğinizin göbek bağı düşmeden önce yaptıracaksanız göbek bağının ıslanmaması için bir süngerle banyo yaptırmanız gerekmektedir. 

Bebeğinizin Kafasını Tutarken Dikkatli Olun

Bebeklerin kafası bıngıldak diye adlandırılan yumuşak bölgelerden oluşmaktadır. Kafatası, dar doğum kanalından rahatça geçmesine yardımcı olacak esnekliği koruması için tam kapanmamıştır.

Bebeğinizi kucağınıza alırken, kıyafetlerini değiştirirken, banyo yaptırırken bu konuyu aklınızdan çıkarmadan dikkatli bir şekilde tutunuz. Bebeğiniz 2 yaşına gelene kadar bu kemikler güçlenecektir ve dayanıklılığı artacaktır en sonunda ise tek bir kemikten oluşan normal bir kafatası olacaktır.

Yenidoğan Bebek Masajı

Yenidoğan bebeklerin masajı, banyo sonrası ve uyku öncesinde onları rahatlatan bir uygulamadır. Bebek masaj yağı ile nazik ve yumuşak hareketlerle bebeğinize masaj yapabilirsiniz. 

Bebeğinizin Cilt Yapısı

Yeni doğmuş bebekler pürüzsüz ve yumuşak bir cilde sahip olsalarda zaman geçtikçe kuru bir cilt görünümü alırlar. Kuru ciltleri için, nemlendirici krem kullanabilirsiniz fakat kullanacağınız kremin hipoalerjenik olmasına özen gösterin.

Bebeklerde Gaz Çıkarma Yöntemi

Bebeklerin  gaz sancısı doğumdan 15-20 gün sonra başlamaktadır. Doğumdan sonra bebek hemşiresi farklı gaz çıkarma yöntemleri öğretecek ve gaz oluşumunu engellemesi için beslenme hakkında bilgiler verecektir.

Bebeğinizin ilk başlarda çok fazla ağladığına şahit olacaksınızdır, bu bebeğinizin sizinle iletişim kurma yoludur. Bu ve bunun gibi konular için endişenizi bir kenara bırakın ve bebeğinizle olmanın tadını çıkarın!

Yorumla

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.