Emzik & Biberon Kaynatma Nasıl Yapılmalı?

Emzik ve biberon her bebeğin ayrılmaz bir parçası. Kimi bebek hiç emzik kullanmazken, kimisi uzun bir süre kullanabiliyor. Peki bebeklerinizin sürekli ağzı ile temas eden emzik ve biberonları nasıl temizliyorsunuz?

Bebeğinizin biberon ve emzik seçimi kadar nasıl temizliği de önemlidir. İyi temizlenmeyen biberonlar bakterilerin kolaya üremesi için iyi bir fırsattır.

İshal, gaz ve mide sorunlarına neden olabilecek bu bakteriler sterilize edilmediği sürece üremeye devam eder. Biberon ve emzik temizliğinde dikkat etmeniz gerekenler adım adım burada;

Biberon & Emzik Temizliğine Hazırlık

Biberonun içerisindeki suyu ya da sütü tamamen boşaltın ve sıcak su ile yıkayın. Biberon fırçası yardımı ile daha etkili bir yıkama yapabilirsiniz, iyice fırçaladığınıza emin olduktan sonra durulayabilirsiniz.

Emzik içinse sıcak su da iyi bir yıkama ve durulama yeterli olacaktır. Ancak emziğin tamamının özenle yıkanması gerekmektedir.

Emzik ve Biberon Kaynatma

Bir sterilizasyon makineniz olmasına gerek yok, kendi imkanlarınızla kolayca biberon ve emziği sterilize edebilirsiniz.

  • Tüm malzemelerin rahat bir şekilde sığabileceği bir tencere seçin ve suyu kaynatın.
  • Her şeyin suya gömüldüğünden emin olun.
  • Yaklaşık 7 – 8 dakika kaynattıktan sonra masa yardımı ile eşyalarınızı sudan çıkarabilirsiniz.

Bu işlemde kullandığınız tencereyi sadece sterilize için kullanmalısınız. Özel bir tencere satın alabilir ya da sık kullanmadığınız bir tanesini buna ayırabilirsiniz.

Buharla Sterilize

Enfeksiyona neden olabilecek mikropları temizlemenin bir diğer yolu ise buhardır. Buhar makineleri biberondaki, emzikteki bakteri oluşumunu önler.

Piyasadaki bazı buhar makineleri hem göğüs pompalarını steril etme hem de buharda pişirme özelliğine sahiptir. Bebeğinizin yemeklerini buharda pişirmekte iyi bir tercih olacağından buhar makinesi almayı düşünebilirsiniz.

Emzik ve biberon için aynı yöntemler geçerlidir. Ancak kauçuk emzikler sıcağa dayanıklı olmadığı için yukarıdaki yöntemleri silikon emzikler ile yapabilirsiniz.

 

İlayda Aydemir

editörün tüm yazıları

Yorumla

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.